وبلاگ

درباره SPF بیشتر بدانید

پزشکان همیشه استفاده از ضدآفتاب را توصیه می‌کنند. چرا که یک ضدآفتاب خوب از پوست شما در برابر مضرات اشعه‌های آفتاب محافظت می‌کند. منظور از SPF فاکتور محافظت از نور خورشید است. بیشتر افرادی که از ضدآفتاب استفاده می‌کنند معنی دقیق SPF را نمی‌دانند SPF مخفف عبارت “Sun Protection Factor” است UVB. فاکتوری برای اندازه‌گیری قدرت ضدآفتاب در برابر اشعه است.

UVA و UVB دو اشعه مضر نور آفتاب هستند. برخورد این دو اشعه‌‌ به پوست احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. به همین دلیل استفاده روزانه از ضدآفتاب از ملزومات داشتن پوستی سالم است. بهتر است پیش از بررسی و معرفی SPF و نقش آن بیش‌تر با ضدآفتاب آشنا شویم.

ضدآفتاب چیست؟ چگونه از پوست محافظت می‌کند؟
ضدآفتاب‌ها برای محافظت از پوست در برابر آفتاب طراحی شده‌اند. ضدآفتاب با جذب امواج، غیرفعال کردن و بازتاب آن‌ها از پوست شما محافظت می‌کند. اگر تا به حال از ضدآفتاب استفاده کرده باشید قطعا به کلمه SPF برخورد کرده‌اید
UVA : اشعه UVA به عمق پوست نفوذ کرده و در طولانی مدت باعث بروز چروک، پیری پوست و سایر مشکلات پوستی می‌شود.
UVB : طول موج UVB از اشعه UVA کوتاه‌تر است. بنابراین این اشعه مضرتر از UVA است UVB٬ سطح پوست را سوزانده و سریعا به پوست آسیب می‌رساند. با برخورد اشعه UVB به پوست مشکلاتی همچون آفتاب سوختگی و سرطان پوست در طولانی مدت رخ می‌دهد.

به عنوان مثال اگر 10 دقیقه طول می‌کشد که پوست شروع به سوختن کند با استفاده از یک ضدآفتاب با SPF30 شما به مدت 300 دقیقه یا 5 ساعت از اشعه‌های مضر آفتاب در امان خواهید بود. فراموش نکنید که ضدآفتاب با برچسب SPF تنها در برابر اشعه UVB از پوست شما محافظت می‌کند. همانطور که قبلا نیز گفته شد اشعه UVB سریعا باعث قرمزی و سوختگی سطح پوست می‌شود. ضدآفتاب بر اشعه UVA که در طولانی مدت باعث سرطان پوست و یا مشکلاتی همچون چین و چروک می‌شود، تاثیری ندارد.

سخن پایانی

کرم پودر حاوی SPF
حتی اگر کرم پودرتان حاوی SPF باشد، نمی تواند محافظت کامل و چندانی از پوستتان داشته باشد و از طرفی میکاپ صورت نمی تواند مانند کرم ضد آفتاب کل صورت را پوشش دهد. بنابراین حتما از کرم ضد آفتاب در زیر فونداسیونتان استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید که قبل از زدن کرم پودر، چند دقیقه صبر کنید تا کرم ضد آفتاب به خوبی جذب پوست شود. بنابراین در آرایش روتین روزانه تان حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لایه ای کامل از آن را روی تمام پوست بزنید. سپس فونداسیون مورد علاقه تان چه SPF داشته باشد و چه نداشته باشد را روی آن بزنید.

چگونه کرم ضد آفتاب را موقعی که آرایش صورت داریم تمدید کنیم؟
برای اینکه بیشترین محافظت پوستی را داشته باشید، کرم ضد آفتاب باید مستقیما روی پوست زده شود و همه ی مرطوب کننده ها و لوازم آرایشی باید روی آن استفاده شوند. برای تمدید آن بهترین کار این است که کل صورت بشویید و دوباره کرم بزنید – اگرچه خیلی از خانم ها همچین کاری را نمی کنند! در نتیجه استفاده از یک پودر تثبیت کننده ی آرایش مینرال (معدنی) که حاوی SPF باشند می توانند تا حد زیادی از پوست محافظت کنند اما فقط در صورتی که پایه ی ضد آفتاب اصلی روی پوست وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید